Czy branża drogowa wygra z pandemią COVID-19?
Branża drogowa, podobnie jak wiele innych znaczących sektorów gospodarki, odczuwa skutki walki z pandemią COVID-19. Łagodzeniu skutków kryzysu nie sprzyja ostatni wzrost liczby zachorowań, który w określonych regionach Polski spowodował już przywrócenie części obostrzeń.
Ze wszystkich branż powiązanych z szeroko rozumianym sektorem drogowym zdecydowanie najbardziej ucierpiały transport i logistyka. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorstwa, które zajmują się budową i remontami dróg, są w całkowicie komfortowej sytuacji. Część zaplanowanych robót, w szczególności na Śląsku i w Małopolsce, gdzie w ostatnich miesiącach padają rekordy zakażeń, została wstrzymana. Koronawirus spowodował opóźnienia w remontach dróg także m.in. w Łodzi i Pabianicach. Tymczasem przedsiębiorcy, mimo braku faktycznej możliwości zarobkowania, nadal muszą regulować zobowiązania publicznoprawne i prywatnoprawne oraz wypłacać wynagrodzenia pracownikom.
Szeroko rozumiana branża drogowa to bardzo istotny sektor polskiej gospodarki. Nie tylko ze względów praktycznych – wszak z dróg na co dzień korzystamy wszyscy – ale również ze względu na skalę. W branży drogowej zatrudnione jest ok. 1,5 miliona osób, w tym również cudzoziemców – w szczególności pracowników z Ukrainy. Wszystkie te osoby walczą dziś, aby skutki kryzysu gospodarczego, który jak przewidują rzesze ekspertów może nastąpić, były jak najmniej dotkliwe.
W walce z aktualnymi i przyszłymi trudnościami pomoże wyspecjalizowana kancelaria prawna. My, jako adwokaci, od lat współpracujemy z przedsiębiorcami z branży drogowej, zapewniając im praktyczne wsparcie prawne. Pomagamy naszym klientom m.in. w problemach na tle prawa pracy (w tym z pracownikami zza granicy), renegocjacji kontraktów oraz sporach z kontrahentami, np. na tle zaciągniętych zobowiązań.
W razie jakichkolwiek pytań lub chęci uzyskania pomocy prawnej zapraszamy do kontaktu: kancelaria@walczak-wasielewska.pl lub pod numerem tel. +48 796 509 609; +48 783 790 736.