Aktualności

Koronawirus nadal utrudnia współprace biznesowe z kontrahentami z Rosji

W Europie Zachodniej od kilku tygodni obserwujemy stopniowe odmrażanie gospodarki, które spowodowane było pandemią COVID-19. Zmiany zaszły także w naszym kraju i choć pozostał obowiązek noszenia maseczek, życie powoli wraca do normy. Od 18 maja czynne są m.in. zakłady fryzjerskie czy restauracje.

Niestety nie wszędzie sytuacja poprawia się tak dynamicznie. Jak podaje Onet.pl, liczba zakażeń koronawirusem w Rosji przekroczyła 350 000, a w ciągu ostatniej dobry wykryto prawie 9 000 nowych przypadków. Liczba przypadków śmiertelnych zbliża się do 4 000.

Obrońcy praw człowieka i rosyjscy adwokaci starają się uzupełniać oficjalne dane o statystyki m.in. z więzień. Projekt nosi nazwę „Szafa Strefa”. To właśnie osoby pozbawione wolności, przebywające w zakładach penitencjarnych, są szczególnie narażone na zakażenie. Do mediów stopniowo spływają informacje o kolejnych przypadkach.

Koronawirus w Rosji nadal negatywnie wpływa także na biznes. Przedsiębiorcy współpracujący z kontrahentami rosyjskimi stale napotykają problemy związane m.in. z dostawą towarów, realizacją kontraktów lub odstąpieniem od niej.

Co można zrobić? „Przeczekanie” tej sytuacji nie zawsze jest najrozsądniejszym rozwiązaniem. Przedsiębiorców gonią terminy, a pandemia nie ustępuje. Warto więc skonsultować swoją sytuację ze specjalistą i zasięgnąć indywidualnej pomocy prawnej. Nasza kancelaria wspiera przedsiębiorców m.in. w:

  • problemach na tle prawa pracy,
  • trudnościach związanych z realizacją zobowiązań lub egzekwowaniem roszczeń,
  • zagadnieniach prawnych związanych z kwarantanną lub odkażaniem towarów przetransportowanych do Polski.

Warto wiedzieć, jakie możliwości w tej niełatwej sytuacji przewiduje prawo.

Zapraszamy do kontaktu: kancelaria@walczak-wasielewska.pl lub pod nr tel. +48 796 509 609; +48 783 790 736.