Koronawirus w Azji – jak aktualnie wpływa na biznes?
W Europie pandemia koronawirusa w ostatnich tygodniach wyraźnie spowolniła. Niestety, mieszkańcy pozostałych części globu nie mają tyle szczęścia.
Azja Południowo-Wschodnia należy do regionów świata najbardziej doświadczonych rozprzestrzenianiem się pandemii COVID-19. Całkiem niedawno, bo 17 czerwca, Indie odnotowały najwyższy jednodniowy wzrost liczby zakażeń. Mowa o ponad 13 tysiącach nowych, potwierdzonych oficjalnie infekcji. Więcej niż 60% wszystkich przypadków zakażeń przypada na terytorium miasta stołecznego Delhi oraz dwóch stanów – Maharasztra i Tamilnadu. Gospodarka musiała jednak w końcu ruszyć. Ograniczenia nałożone w marcu zostały w większości zniesione – wyjątkami są tzw. obszary wysokiego ryzyka. Mimo zagrożenia, które nadal jest znaczące, otwarto m.in. zakłady produkcyjne, centra handlowe i miejsca kultu religijnego. Szkoły i uczelnie wyższe pozostają zamknięte.
Sytuacja różni się jednak w zależności od regionu. W Singapurze, w którym zarejestrowano jedną z najniższych na świecie liczbę zmarłych, powoli otwierane są parki, centra handlowe i inne obiekty. Władze Singapuru utrzymują, że głównymi ośrodkami choroby w kraju są tzw. akademiki, zamieszkiwane przez pracowników zza granicy. Nawet w tych specyficznych miejscach liczba zakażeń zaczyna powoli spadać. Nadal obowiązuje jednak zasada dystansu społecznego.
Choć obostrzenia są stopniowo łagodzone także w Azji, nie oznacza to, że przedsiębiorcy, prowadzący biznes z kontrahentami z tej części świata, mogą odetchnąć z ulgą. Nadal mogą napotkać różnego typu ograniczenia, m.in. w zakresie dostaw towarów, czy ich kwarantanny.
Jako kancelaria specjalizująca się w obsłudze biznesu międzynarodowego, w tym w szczególności z kontrahentami z krajów azjatyckich, oferujemy kompleksowe wsparcie.
Dzięki dogłębnej znajomości odpowiednich narzędzi prawnych możemy wdrożyć działania zindywidualizowane, a przede wszystkim nieszablonowe, dostosowane do sytuacji konkretnego przedsiębiorstwa.
Pomagamy rozwiązywać trudności związane m.in. z:
- prawem pracy, w tym w szczególności zatrudnianiem pracowników,
- realizacją zobowiązań lub egzekwowaniem roszczeń,
- kwarantanną lub odkażaniem towarów przetransportowanych do Polski.
W razie jakichkolwiek pytań lub chęci uzyskania pomocy prawnej zapraszamy do kontaktu: kancelaria@walczak-wasielewska.pl lub pod numerem tel. +48 796 509 609; +48 783 790 736.