Aktualności

Koronawirus w Indiach – jak wpłynie na współpracę międzynarodową?

Koronawirus zbiera żniwo także w Indiach – nie tylko zdrowotne. Indie to jeden z krajów, który zdecydował się na wprowadzenie najdalej idących obostrzeń. Pracę może stracić nawet 400 milionów osób. 

Wielu indyjskich pracowników na czas kwarantanny (wprowadzonej 25 marca) zdecydowało się na powroty do rodzinnych wiosek. To w ich opinii szansa na przetrwanie – w miastach i tak aktualnie nie ma dla nich pracy.

Walki z koronawirusem i powrotu pracowników do pracy nie ułatwia także słaba organizacja podstawowych usług, w tym w szczególności dostępu do służby zdrowia i pomocy sanitarnej. Problem z tym mają nawet znacznie bardziej rozwinięte kraje europejskie.

Międzynarodowa Organizacja Pracy w raporcie  „Covid-19 i świat pracy” określa aktualną pandemię jako największy globalny kryzys od II wojny światowej, którego skutki dla rynku pracy będą głębokie, daleko idące i bezprecedensowe. Tematyce tej przyjrzała się także Gazeta Prawna. Artykuł można przeczytać pod tym linkiem. 

Trudności w Indiach wpłyną również na współprace nawiązane z indyjskimi firmami przez polskich przedsiębiorców, w tym w szczególności na tle prawa pracy. Jak sobie poradzić w tej sytuacji? Co z nawiązanymi umowami, transportami, które z różnych względów nie będą mogły dojść do skutku? Co z pracownikami?

Prawo przewiduje na ten czas szczególne narzędzia. Jedną ze specjalizacji naszej kancelarii jest wsparcie przedsiębiorstw polskich, współpracujących z kontrahentami z Indii. Chętnie odpowiemy na pytania. Zapewniamy w pełno kompleksową pomoc, opartą o sprawdzone, stale aktualizowane rozwiązania.

Zapraszamy do kontaktu: kancelaria@walczak-wasielewska.pl lub pod nr tel. +48 796 509 609; +48 783 790 736.