Aktualności

Koronawirus w Indiach – więcej śmiertelnych ofiar niż w Chinach. Co dalej?

Liczba zmarłych z powodu COVID-19 w Indiach jest już wyższa niż w sąsiednich Chinach. System opieki zdrowotnej jest kompletnie niewydolny, a kolejne problemy pojawiają się niemal z dnia na dzień.

Eksperci spodziewają się jednak intensyfikacji odmrażania krajowej gospodarki. Dane o PKB Indii za poprzedni rok, ogłoszone 29 maja 2020 r., są najgorsze od lat.

W roku finansowym 2019-2020 wzrost gospodarczy Indii wyniósł 4,2%. Stanowi to najniższą odnotowaną wartość od blisko 11 lat. Prognozuje się, że w kolejnym okresie, który swoim zakresem obejmie czas kwarantanny, wyniki będą jeszcze gorsze.

Koronawirus to jednak aktualnie nie jedyny problem Indii. Kraj boryka się również z plagą upałów i inwazją szarańczy – największą od prawie 30 lat.

Co można zrobić, jeśli współpracujemy z kontrahentami z Indii, a z powodu tragicznej sytuacji w tym kraju nad naszym biznesem także zawisły czarne chmury? Przeczekanie nie jest najrozsądniejszym rozwiązaniem dla biznesu. Terminy upływają, a COVID-19 zbiera w Indiach coraz bardziej krwawe żniwo. W obecnej sytuacji przedsiębiorcy z Indii nie mogą jeszcze myśleć o pełnym powrocie do rzeczywistości sprzed pandemii. Kontrahenci z Polski powinni więc dokładnie przeanalizować możliwości, jakie daje w tej sytuacji prawo.

Jako kancelaria specjalizująca się w obsłudze prawnej biznesu, wspieramy firmy współpracujące z kontrahentami z Indii m.in. w:

  • problemach na tle prawa pracy,
  • trudnościach związanych z realizacją zobowiązań lub egzekwowaniem roszczeń,
  • zagadnieniach prawnych związanych z kwarantanną lub odkażaniem towarów przetransportowanych do Polski.

W razie jakichkolwiek pytań lub chęci uzyskania pomocy prawnej zapraszamy do kontaktu: kancelaria@walczak-wasielewska.pl lub pod nr tel. +48 796 509 609; +48 783 790 736.