Aktualności

Przedsiębiorcy z branży drogowej w obliczu pandemii

03.09.2020

Koronawirus nie wstrzymał zbyt wielu budów i remontów dróg w naszym kraju. Mimo rosnącej liczby zakażeń kontynuowana jest m.in. budowa drogi S5. W całym kraju trwają też liczne remonty.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) kontynuuje działania. Stoi na stanowisku, że podpisywanie kolejnych umów oraz ogłaszanie nowych przetargów jest konieczne dla utrzymania stabilności na rynku budowlanym, co aktualnie jest kluczowe dla całej gospodarki. W ramach Programu Budowy 100 obwodnic GDDKiA tylko do końca bieżącego roku planuje ogłosić jeszcze 11 przetargów na zadania o łącznej długości 85,9 km. Niewątpliwie stanowisko GDDKiA jest uzasadnione, ale czy to oznacza, że w obliczu pandemii branża drogowa nie zmaga się z żadnymi trudnościami?

Niekoniecznie. Dużym problemem są m.in. braki kadrowe, związane w szczególności z odpływem brygad ukraińskich. Trudności mogą też powodować braki w niezbędnych materiałach. Ponadto dla wielu przedsiębiorstw problematyczne może być także przestrzeganie wszelkich aktualnych norm sanitarnych, do których wdrożenia potrzeba nie tylko dobrych chęci, ale i odpowiednich środków i zaplecza. Ponadto w branży drogowej niewiele prac można wykonywać w całości zdalnie.

Jako kancelaria, która współpracuje z firmami z branży remontów i budowy dróg, doskonale zdajemy sobie sprawę z tych niedogodności. Nie bagatelizujemy problemów przedsiębiorców z branży drogowej, jako tych, którzy nie zostali skutkami pandemii dotknięci wyjątkowo uporczywie. Rozumiemy, że nawet pozornie niewielkie trudności bez odpowiedniego wsparcia mogą przerodzić się w poważne problemy.

Pomagamy naszym klientom m.in. w sprawach na tle prawa pracy (w tym z pracownikami zza granicy), renegocjacji kontraktów oraz sporach z kontrahentami, np. spowodowanych zaciągniętymi jeszcze przed wybuchem pandemii zobowiązaniami.

W razie jakichkolwiek pytań lub chęci uzyskania pomocy prawnej zapraszamy do kontaktu: kancelaria@walczak-wasielewska.pl lub pod numerem tel. +48 796 509 609; +48 783 790 736.